2014 Victory Gunner gallery
2014 Victory Gunner
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 294.0 kg (648.2 pounds) |
| Seat height: | 640 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,684 mm (66.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-B16 |
| Front brakes: | Single disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Suede Metallic |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Kawasaki D-Tracker X
- 2014 Kawasaki D-Tracker150
- 2014 Kawasaki ER-4n
- 2014 Kawasaki ER-4n ABS
- 2014 Kawasaki ER-6f
- 2014 Kawasaki ER-6n
- 2014 Kawasaki Estrella
- 2014 Kawasaki Estrella Special Edition
- 2014 Kawasaki J300
- 2014 Kawasaki J300 Special Edition
- 2014 Kawasaki KLR650
- 2014 Kawasaki KLR650 New Edition
- 2014 Kawasaki KLX110
- 2014 Kawasaki KLX110L
- 2014 Kawasaki KLX125
- 2014 Kawasaki KLX140
- 2014 Kawasaki KLX140L
- 2014 Kawasaki KLX250
- 2014 Kawasaki KLX250S
- 2014 Kawasaki KX100

