2014 Victory Cross Roads Classic gallery
2014 Victory Cross Roads Classic
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 350.2 kg (772.0 pounds) |
| Seat height: | 667 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-B18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Two-Tone Bronze Mist/Khaki |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Kawasaki Ninja 650
- 2014 Kawasaki Ninja 650 ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-14R
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS Special Edition
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R636
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R636 Performance
- 2014 Kawasaki Versys
- 2014 Kawasaki Versys 1000
- 2014 Kawasaki Versys ABS
- 2014 Kawasaki Versys Tourer
- 2014 Kawasaki VN1700 Classic
- 2014 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2014 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2014 Kawasaki VN1700 Voyager Custom
- 2014 Kawasaki VN900 Classic

