2004 Victory Touring Cruiser gallery
2004 Victory Touring Cruiser
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1507.00 ccm (91.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 102.0 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 327.0 kg (720.9 pounds) |
| Seat height: | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90B-16 |
| Rear tyre dimensions: | 160/80-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Honda XR650L
- 2004 Honda XR650R
- 2004 Husaberg FC 450
- 2004 Husaberg FC 550
- 2004 Husaberg FE 450 e
- 2004 Husaberg FE 550 e
- 2004 Husaberg FE 650 e
- 2004 Husaberg FS 450 e
- 2004 Husaberg FS 650 E
- 2004 Husqvarna CR 125
- 2004 Husqvarna CR 250
- 2004 Husqvarna SM 125 S
- 2004 Husqvarna SM 450
- 2004 Husqvarna SM 570 R
- 2004 Husqvarna SM 610 S
- 2004 Husqvarna SMR 630
- 2004 Husqvarna TC 250
- 2004 Husqvarna TC 450
- 2004 Husqvarna TE 450
- 2004 Husqvarna TE 570

