2012 BMW F800GS Trophy gallery
2012 BMW F800GS Trophy
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) | Power: | 48 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,578 mm (62.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-V21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-V17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS. Can be switched off. |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS. Can be switched off. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Desert Blue non-metallic/Alpine White |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Headbanger High Flyin
- 2012 Headbanger Hollister
- 2012 Headbanger Summertime
- 2012 Headbanger Woodstock Boogie
- 2012 Honda ANF125i Innova
- 2012 Honda CB1000R
- 2012 Honda CB1300S ABS
- 2012 Honda CB600F Hornet
- 2012 Honda CBF1000
- 2012 Honda CBF1000F
- 2012 Honda CBF125
- 2012 Honda CBF600N
- 2012 Honda CBF600S
- 2012 Honda CBR1000RR
- 2012 Honda CBR125R
- 2012 Honda CBR250R
- 2012 Honda CBR600F
- 2012 Honda CBR600RR
- 2012 Honda CRF100F
- 2012 Honda CRF150F

