2014 Victory Cross Country Tour 15th Anniversary gallery
2014 Victory Cross Country Tour 15th Anniversary
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 384.0 kg (846.6 pounds) |
| Seat height: | 667 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. Floating rotor with 4-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Antares Red over Gloss Black with Gold Pinstriping |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Husqvarna 701
- 2014 Husqvarna FC 250
- 2014 Husqvarna FC 350
- 2014 Husqvarna FC 450
- 2014 Husqvarna FE 250
- 2014 Husqvarna FE 350
- 2014 Husqvarna FE 450
- 2014 Husqvarna FE 501
- 2014 Husqvarna Nuda 900
- 2014 Husqvarna Nuda 900 R
- 2014 Husqvarna SMR 449
- 2014 Husqvarna SMR 511
- 2014 Husqvarna TC 125
- 2014 Husqvarna TC 250
- 2014 Husqvarna TC85 17/14
- 2014 Husqvarna TC85 19/16
- 2014 Husqvarna TE 125
- 2014 Husqvarna TE 250
- 2014 Husqvarna TE 300
- 2014 Husqvarna TR 650 Strada

