2014 KTM 350 XCF-W gallery
2014 KTM 350 XCF-W
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.70 ccm (21.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 1-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.0 kg (235.9 pounds) |
| Seat height: | 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Rear brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 1.00 litres (0.26 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/gray |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Harley-Davidson Road King Police
- 2014 Harley-Davidson Softail Breakout
- 2014 Harley-Davidson Softail Breakout Special Edition
- 2014 Harley-Davidson Softail Deluxe
- 2014 Harley-Davidson Softail Fat Boy
- 2014 Harley-Davidson Softail Fat Boy Lo
- 2014 Harley-Davidson Softail Slim
- 2014 Harley-Davidson Sporster 1200 Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster 883 Roadster
- 2014 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight
- 2014 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster Iron 883
- 2014 Harley-Davidson Sportster Iron 883 Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two
- 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster Superlow
- 2014 Harley-Davidson Sportster SuperLow 1200T
- 2014 Harley-Davidson Street Bob Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Street Bob Special Edition
- 2014 Harley-Davidson Street Glide

