2011 KTM 990 Adventure gallery
2011 KTM 990 Adventure
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 104,6 |
| Engine type: | V2, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 209.0 kg (460.8 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.50 litres (5.15 gallons) |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Puma Rottaler 50 Motard
- 2011 Qlink Adventure 250
- 2011 Qlink Legacy 250
- 2011 Qlink Tourer 250
- 2011 Qlink XF 200
- 2011 Qlink XP 200
- 2011 Quantya Evo1 Strada
- 2011 Quantya Evo1 Track
- 2011 Quantya MMX
- 2011 Quantya Squter P1
- 2011 Rhino Hunter S 250
- 2011 Rieju Marathon 125
- 2011 Rieju Marathon 125 Competizione
- 2011 Rieju Marathon 450
- 2011 Rieju Marathon Pro 125
- 2011 Rieju Marathon Pro 200
- 2011 Rieju Marathon Pro 200 SM
- 2011 Rieju Mius 40
- 2011 Rieju MRT 50
- 2011 Rieju MRT 50 SM

