2009 KTM 505 XC-F gallery
2009 KTM 505 XC-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 477.52 ccm (29.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 60.8 mm (3.9 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 108.3 kg (238.8 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/100-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Benelli Tre 1130 K Amazonas
- 2009 Benelli Velvet 125
- 2009 Benelli Velvet 150
- 2009 Benelli Velvet 250
- 2009 Big Bear Choppers Athena 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Athena 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Athena 114 X-Wedge
- 2009 Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Athena ProStreet 114 X-Wedge
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 100
- 2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 114
- 2009 Big Bear Choppers GTX Standard 100
- 2009 Big Bear Choppers GTX Standard 114
- 2009 Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Merc Softail 100 Carb

