2009 KTM 50 SX Junior gallery
2009 KTM 50 SX Junior
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.5 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 37.6 kg (82.9 pounds) |
| Seat height: | 607 mm (23.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 910 mm (35.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.5-10 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.30 litres (0.61 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 GAS GAS EC 200
- 2009 GAS GAS EC 200 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 250
- 2009 GAS GAS EC 250 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 300
- 2009 GAS GAS EC 300 Racing
- 2009 GAS GAS EC 300 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 450 FSR
- 2009 GAS GAS EC 515 FSR
- 2009 GAS GAS Halley 125
- 2009 GAS GAS Halley 450
- 2009 GAS GAS MC 250 Cross
- 2009 GAS GAS SM 125 Halley
- 2009 GAS GAS SM 450 Supermotard
- 2009 GAS GAS SM 515 Supermotard
- 2009 GAS GAS SM450 Halley
- 2009 GAS GAS TXT 125
- 2009 GAS GAS TXT 250 Pro
- 2009 GAS GAS TXT 280 Pro
- 2009 GAS GAS TXT 300 Pro

