2011 KTM 990 Adventure Dakar gallery
2011 KTM 990 Adventure Dakar
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 115 |
| Engine type: | V2, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 209.6 kg (462.0 pounds) |
| Seat height: | 861 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R18 |
| Front brakes: | Double disc. floating disc, Brembo twin-piston floating caliper, Bosch two-channel ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. floating discs, Brembo twin-piston floating calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.68 litres (5.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Aprilia RX 125
- 2011 Aprilia RX 50
- 2011 Aprilia RXV 4.5
- 2011 Aprilia RXV 5.5
- 2011 Aprilia Scarabeo 100 4T
- 2011 Aprilia Scarabeo 125ie
- 2011 Aprilia Scarabeo 200ie
- 2011 Aprilia Scarabeo 300 Special
- 2011 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V
- 2011 Aprilia Scarabeo 50 Special Edition
- 2011 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2011 Aprilia Scarabeo 500
- 2011 Aprilia Shiver 750
- 2011 Aprilia Shiver 750 ABS
- 2011 Aprilia Shiver 750 GT
- 2011 Aprilia Shiver 750 GT ABS
- 2011 Aprilia SportCity Cube 125
- 2011 Aprilia SportCity Cube 300
- 2011 Aprilia SportCity One 125 4t
- 2011 Aprilia SportCity One 50 4t

