2006 Yamaha WF 250 F gallery
2006 Yamaha WF 250 F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 106.5 kg (234.8 pounds) |
| Seat height: | 990 mm (39.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-R21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-R18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda Metropolitan
- 2006 Honda Metropolitan II
- 2006 Honda Monkey
- 2006 Honda Paneuropean
- 2006 Honda Pantheon
- 2006 Honda Pantheon 150
- 2006 Honda PS125i
- 2006 Honda PS150i
- 2006 Honda RC51
- 2006 Honda Rebel
- 2006 Honda Reflex
- 2006 Honda Reflex ABS
- 2006 Honda Reflex Sport
- 2006 Honda Reflex Sport ABS
- 2006 Honda Ruckus
- 2006 Honda SCV100 Lead
- 2006 Honda SH125i
- 2006 Honda SH150i
- 2006 Honda Shadow 125
- 2006 Honda Shadow Aero

