2011 GAS GAS TXT Pro Racing 125 gallery
2011 GAS GAS TXT Pro Racing 125
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 65.5 kg (144.4 pounds) |
| Seat height: | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. Galfer ´Wave´ floating, 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Galfer ´Wave´ floating, 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/black |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 TVS Star City
- 2011 TVS Star LX
- 2011 TVS Victor GLX
- 2011 TVS Victor GX 100
- 2011 TVS XL HD
- 2011 TVS XL Super
- 2011 Ural Cross
- 2011 Ural Cross TWD
- 2011 Ural Gear Up 750
- 2011 Ural Patrol 750
- 2011 Ural Ranger
- 2011 Ural Retro 750
- 2011 Ural Retro Solo
- 2011 Ural Snow Leopard Limited Edition
- 2011 Ural Solo
- 2011 Ural Sportsman
- 2011 Ural Tourist 750
- 2011 Ural Wolf 750 Solo
- 2011 Vahrenkamp Diesel 462
- 2011 Vectrix VX-1

