2006 Yamaha Warrior gallery
2006 Yamaha Warrior
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 113.0 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 274.9 kg (606.0 pounds) |
| Seat height: | 714 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 200/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 MZ SM Gangsta
- 2006 Norton Commando 961 SS Specs
- 2006 Peugeot Elystar 50 Advantage
- 2006 Peugeot Geopolis
- 2006 Peugeot JetForce 50
- 2006 Peugeot Looxor Advantage
- 2006 Peugeot Ludix 50 One
- 2006 Peugeot Ludix 50 Trend
- 2006 Peugeot Satelis 125
- 2006 Peugeot Satelis 125 Compressor
- 2006 Peugeot Satelis 250
- 2006 Peugeot Satelis 500
- 2006 Peugeot Speedfight 2
- 2006 Peugeot TKR 50
- 2006 Peugeot Vivacy 50
- 2006 Peugeot XPS CT 125
- 2006 Peugeot XPS Super Motard
- 2006 Peugeot XPS Trail
- 2006 Peugeot XR 6 Sport
- 2006 PGO BuBu 100

