2008 KTM 125 SX gallery
2008 KTM 125 SX
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 90.8 kg (200.2 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 UM Xpeed 250i
- 2008 Ural Patrol 750
- 2008 Ural Pustinja 750
- 2008 Ural Ranger 750
- 2008 Ural Retro 750
- 2008 Ural Retro Solo 750
- 2008 Ural Solo 750
- 2008 Ural Sportsman 750
- 2008 Ural Tourist 750
- 2008 Ural Wolf 750
- 2008 Vahrenkamp Diesel 462
- 2008 Vectrix Electric 3-Wheeler
- 2008 Vectrix Electric Maxi-Scooter
- 2008 Vectrix SBX Superbike
- 2008 Vento Colt 250
- 2008 Vento Phantera
- 2008 Vento Phantom LI
- 2008 Vento Triton LI
- 2008 Vento V-Thunder XL
- 2008 Vento Zip LI

