2007 KTM 50 Senior Adventure gallery
2007 KTM 50 Senior Adventure
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.5 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 38.4 kg (84.7 pounds) |
| Seat height: | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,030 mm (40.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.00 litres (0.53 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha TT-R 50 E
- 2007 Yamaha TT-R 90
- 2007 Yamaha TT-R 90 E
- 2007 Yamaha TW200
- 2007 Yamaha TZR 50
- 2007 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2007 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2007 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2007 Yamaha V Star 1300
- 2007 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2007 Yamaha V Star Classic
- 2007 Yamaha V Star Custom
- 2007 Yamaha V Star Silverado
- 2007 Yamaha Vino 125
- 2007 Yamaha Vino Classic
- 2007 Yamaha Virago 250
- 2007 Yamaha VMAX
- 2007 Yamaha Warrior
- 2007 Yamaha Why
- 2007 Yamaha WR250F

