2007 Harley-Davidson VRSCR Street Rod gallery
2007 Harley-Davidson VRSCR Street Rod
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.1 x 72.1 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 280.3 kg (618.0 pounds) |
| Seat height: | 787 mm (31.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,697 mm (66.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid black, deep cobalt pearl, Pacific blue denim (new), mirage orange pearl, pewter denim (new) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Moto Guzzi California Classic
- 2007 Moto Guzzi California Touring
- 2007 Moto Guzzi California Vintage 1100
- 2007 Moto Guzzi Griso 1100
- 2007 Moto Guzzi Griso 850
- 2007 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2007 Moto Guzzi Moto Guzzi Griso 1200 8v
- 2007 Moto Guzzi Nevada 750 Touring
- 2007 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2007 Moto Guzzi Norge 1200
- 2007 Moto Morini 9 1/2
- 2007 Moto Morini Corsaro 1200
- 2007 Moto Morini Corsaro 1200 Veloce
- 2007 Motobi 250 SixTiranti
- 2007 Motorhispania Arena 125 Enduro
- 2007 Motorhispania Arena 125 Pro Racing Supermotard
- 2007 Motorhispania Furia Max 50 Enduro
- 2007 Motorhispania Furia Max 50 Supermotard
- 2007 Motorhispania RX 50 Super Racing
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Enduro

