2007 Harley-Davidson VRSCD Night Rod gallery
2007 Harley-Davidson VRSCD Night Rod
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.1 x 72.1 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 288.9 kg (637.0 pounds) |
| Seat height: | 688 mm (27.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,707 mm (67.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid black, Pacific blue pearl (new), yellow pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2007 Suzuki DR-Z125
- 2007 Suzuki DR-Z125L
- 2007 Suzuki DR200SE
- 2007 Suzuki GS 500F
- 2007 Suzuki GSR 600
- 2007 Suzuki GSX-R 1000
- 2007 Suzuki GSX-R 1000 Phantom.
- 2007 Suzuki GSX-R 600
- 2007 Suzuki GSX-R 750
- 2007 Suzuki GZ250
- 2007 Suzuki Hayabusa 1300
- 2007 Suzuki RM 125
- 2007 Suzuki RM 250
- 2007 Suzuki RM 85
- 2007 Suzuki RM 85 L
- 2007 Suzuki RM-Z250
- 2007 Suzuki RMZ 450
- 2007 Suzuki RMZ 450 Carmichael Replica
- 2007 Suzuki SV 1000 S

