2007 Harley-Davidson XL883R Sportster R gallery
2007 Harley-Davidson XL883R Sportster R
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 882.66 ccm (53.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.2 x 96.8 mm (3.0 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 257.6 kg (568.0 pounds) |
| Seat height: | 759 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc. Dual-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.49 litres (3.30 gallons) |
| Color options: | Vivid black, pewter pearl (new), mirage orange pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Sym GTS 200
- 2007 Sym GTS 250
- 2007 Sym HD 125
- 2007 Sym HD 200
- 2007 Sym Jet Euro X 50
- 2007 Sym Joyride 125
- 2007 Sym Joyride 125 (Disk type)
- 2007 Sym Joyride 150
- 2007 Sym Joyride 200
- 2007 Sym Magic 110 RR
- 2007 Sym Mask 50
- 2007 Sym Megalo 125
- 2007 Sym Mio 100 (Disk Type)
- 2007 Sym Mio 100 (Drum Type)
- 2007 Sym Mio 50
- 2007 Sym R1-Z 125
- 2007 Sym RS 125
- 2007 Sym RV1
- 2007 Sym VS Excel II 125 cc
- 2007 Sym VS Excel II 150 cc

