2007 Harley-Davidson XL1200L Sportster Low gallery
2007 Harley-Davidson XL1200L Sportster Low
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (73.20 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 252.7 kg (557.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,516 mm (59.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc. Dual-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid black, black cherry pearl, deep cobalt pearl, yellow pearl, white gold pearl (new), two-tone suede blue pearl and vivid black (new), two-tone olive pearl and vivid black (new), two-tone white gold pearl and vivid black (new) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Tomos MC 50 Senior X
- 2007 Tomos MC 80 Senior
- 2007 Tomos Racing
- 2007 Tomos SE 125 F
- 2007 Tomos SM 125 F
- 2007 Tomos SM 125 Replica Cup
- 2007 Tomos Streetmate
- 2007 Tomos Youngst`r
- 2007 Tomos Youngst`r Racing
- 2007 Triumph America
- 2007 Triumph Bonneville
- 2007 Triumph Bonneville Black
- 2007 Triumph Bonneville T100
- 2007 Triumph Daytona 675
- 2007 Triumph Rocket III
- 2007 Triumph Rocket III Classic
- 2007 Triumph Rocket III Classic Tourer
- 2007 Triumph Scrambler
- 2007 Triumph Speed Triple
- 2007 Triumph Speedmaster

