2007 Ducati Sport 1000S gallery
2007 Ducati Sport 1000S
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 90,78 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 188.0 kg (414.5 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | (red with white stripe-red-black), |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Hyosung SF 50 Rally
- 2007 Hyosung Super Cab 50
- 2007 Hyosung XRX 125 Fundoro
- 2007 Hyosung XRX 125 SM
- 2007 Indian Dakota 4 Classic
- 2007 Indian Dakota 4 Highway
- 2007 Indian Dakota 4si
- 2007 Italjet Dragster D125LC
- 2007 Italjet Dragster D180LC
- 2007 Italjet Dragster D50LC
- 2007 Italjet Fast Boy 10
- 2007 Italjet Fast Boy 8
- 2007 Italjet Jack 125
- 2007 Italjet Jack 150
- 2007 Italjet Pit Jet 125 4T
- 2007 Jawa 353 Motorcycle Replica
- 2007 Jawa-CZ 125 Dakar
- 2007 Jawa-CZ 125 Dandy
- 2007 Jawa-CZ 125 Travel
- 2007 Jawa-CZ 350 Basic

