2007 Ducati ST3 gallery
2007 Ducati ST3
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 105,67 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 201.0 kg (443.1 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Color options: | (red - red - black) (dark grey metallic - metallic grey - fluorescent red), |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Softail Springer
-
Harley-Davidson Dyna Glide Low Rider
-
Harley-Davidson 1200 Sportster Sport
Other motorcycles in 2007
- 2007 Kymco Yup 50
- 2007 Kymco Zing 125
- 2007 Kymco Zing 150
- 2007 Kymco ZX 50
- 2007 Lem CX2 Motard
- 2007 Lem CX3 SR
- 2007 Lem FOUR X Motard
- 2007 Lem Four X Pro-R
- 2007 Lem Four X-R
- 2007 Lem Recreational CX2
- 2007 Lem Recreational CX3
- 2007 Lem Recreational Four X
- 2007 Lem Recreational Four X Pro
- 2007 Lem RX 65
- 2007 Lem RX2
- 2007 Lem RX2 Motard
- 2007 Lem RX2 Motard 70cc
- 2007 Lem RX3
- 2007 Linhai Eggy 125
- 2007 Linhai Mainstreet 300

