2013 Ducati Hypermotard gallery
2013 Ducati Hypermotard
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 821.10 ccm (50.10 cubic inches) | Power: | 110 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 67.5 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black stealth |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Ducati Hypermotard SP
- 2013 Ducati Hyperstrada
- 2013 Ducati Monster 1100 EVO
- 2013 Ducati Monster 1100 EVO 20th Anniversary
- 2013 Ducati Monster 696
- 2013 Ducati Monster 696 20th Anniversary
- 2013 Ducati Monster 795
- 2013 Ducati Monster 795 ABS
- 2013 Ducati Monster 796
- 2013 Ducati Monster 796 20th Anniversary
- 2013 Ducati Monster Diesel
- 2013 Ducati Multistrada 1200
- 2013 Ducati Multistrada 1200 S Granturismo
- 2013 Ducati Multistrada 1200 S Pikes Peak
- 2013 Ducati Multistrada 1200 S Touring
- 2013 Ducati Streetfighter 848
- 2013 Ducati Streetfighter S
- 2013 eCRP 1.4
- 2013 eCRP Energica

