2007 Ducati Superbike 1098 S Tricolore gallery
2007 Ducati Superbike 1098 S Tricolore
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (67.06 cubic inches) | Power: | 159,98 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 171.0 kg (377.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | (Red White and Green-Racing Gold-Racing Gold) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha Morphous
- 2007 Yamaha MT-01
- 2007 Yamaha MT-03
- 2007 Yamaha Neo´s
- 2007 Yamaha Night Max
- 2007 Yamaha Night Max ABS
- 2007 Yamaha PW50
- 2007 Yamaha PW80
- 2007 Yamaha Road Star
- 2007 Yamaha Road Star Midnight
- 2007 Yamaha Road Star Midnight Silverado
- 2007 Yamaha Road Star Silverado
- 2007 Yamaha Roadliner
- 2007 Yamaha Roadliner Midnight
- 2007 Yamaha Roadliner S
- 2007 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2007 Yamaha Royal Star Venture
- 2007 Yamaha Slider Naked
- 2007 Yamaha Stratoliner
- 2007 Yamaha Stratoliner Midnight

