2007 Tank Sports Vision R1 gallery
2007 Tank Sports Vision R1
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | 16,6 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.6 kg (374.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,473 mm (58.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Blue, Red/Black, Silver |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Boss Hoss BHC-3 502
- 2007 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2007 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2007 Buell Blast
- 2007 Buell Firebolt XB12R
- 2007 Buell Firebolt XB9R
- 2007 Buell Lightning CityX XB9SX
- 2007 Buell Lightning Long XB12Ss
- 2007 Buell Lightning Super TT XB12STT
- 2007 Buell Lightning XB12S
- 2007 Buell Lightning XB12Scg
- 2007 Buell Ulysses XB12X
- 2007 Cagiva Mito 125
- 2007 Cagiva Mito SP525
- 2007 Cagiva Raptor 125
- 2007 Cagiva Raptor 650
- 2007 Can-Am Spyder Roadster
- 2007 CCM 404 DS SuperSport
- 2007 CCM 404 DS Trail
- 2007 CCM 644 DS Dual Sport
