2007 Tank Sports Trail TKX 110 gallery
2007 Tank Sports Trail TKX 110
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2053.00 ccm (125.27 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 103.0 x 123.2 mm (4.1 x 4.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 340.2 kg (750.0 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,735 mm (68.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 200/60-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.81 litres (5.50 gallons) |
| Color options: | Black, blue, green, red |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Beta RR 450 4-Stroke
- 2007 Beta RR 50 Eduro ALU
- 2007 Beta RR 50 Enduro
- 2007 Beta RR 50 Enduro Racing
- 2007 Beta RR 50 Motard
- 2007 Beta RR 50 Motard ALU
- 2007 Beta RR 50 Motard Racing
- 2007 Beta RR 525 4-Stroke
- 2007 Bimota DB5 Mille
- 2007 Bimota DB5R
- 2007 Bimota DB5S
- 2007 Bimota DB6 Delirio
- 2007 Bimota SB8K Gobert
- 2007 Bimota SB8K SantaMonica
- 2007 Bimota Tesi 2D
- 2007 Bimota Tesi 3D
- 2007 Blata 2.5
- 2007 Blata Blatino Scooter
- 2007 Blata Blatino Scooter Kit
- 2007 Blata Blatino Scooter Kit plus Carrier

