2007 Tank Sports Urban 50 gallery
2007 Tank Sports Urban 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 79.8 kg (176.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,194 mm (47.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.5-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.5-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Blue, Green, Red, Yellow |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Honda Gold Wing Premium Audio
- 2007 Honda Helix
- 2007 Honda Hornet 600
- 2007 Honda Metropolitan
- 2007 Honda Nighthawk 250
- 2007 Honda NT700V Deauville
- 2007 Honda PS125i
- 2007 Honda Rebel 250
- 2007 Honda Reflex
- 2007 Honda Reflex ABS
- 2007 Honda Reflex Sport
- 2007 Honda Reflex Sport ABS
- 2007 Honda Ruckus
- 2007 Honda Rukus
- 2007 Honda Rune
- 2007 Honda SCV100 Lead
- 2007 Honda SH125i
- 2007 Honda Shadow 750
- 2007 Honda Shadow Aero
- 2007 Honda Shadow Sabre

