2007 Tank Sports Touring 250 Deluxe gallery
2007 Tank Sports Touring 250 Deluxe
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | 14,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 145.1 kg (320.0 pounds) |
| Seat height: | 889 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,499 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, Champagne |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto LTD Edition
-
Derbi Mulhacn Caf 659 Angel Nieto LTD Edition
-
Derbi Mulhacn 125ST Freexter
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2007 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2007 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2007 Yamaha V Star 1300
- 2007 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2007 Yamaha V Star Classic
- 2007 Yamaha V Star Custom
- 2007 Yamaha V Star Silverado
- 2007 Yamaha Vino 125
- 2007 Yamaha Vino Classic
- 2007 Yamaha Virago 250
- 2007 Yamaha VMAX
- 2007 Yamaha Warrior
- 2007 Yamaha Why
- 2007 Yamaha WR250F
- 2007 Yamaha WR450 F
- 2007 Yamaha X-City
- 2007 Yamaha X-Max 125
- 2007 Yamaha X-Max 250
- 2007 Yamaha XJR 1300

