2006 Suzuki Katana 600 gallery
2006 Suzuki Katana 600
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.6 x 48.7 mm (2.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Color options: | White/Blue, Black |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Tank Sports Urban Touring 150 Deluxe
- 2006 Tank Sports Vision 250 R1
- 2006 Tank Sports Vision 250 R3
- 2006 TGB 101R
- 2006 TGB 303R 125
- 2006 TGB 303R 150
- 2006 TGB 303R 50
- 2006 TGB Akros Tec
- 2006 TGB Delivery
- 2006 TGB F409
- 2006 TGB Laser
- 2006 TGB R50X
- 2006 Titan Bobber
- 2006 Titan Gecko RM Stretch
- 2006 Titan Radical Rigid Chopper
- 2006 Titan Sidewinder Lowrider Hardtail
- 2006 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2006 Titan Sidewinder Softail
- 2006 Titan Sidewinder Softail Chopper
- 2006 TM racing Black Dream 125

