2007 Tank Sports Touring 150 Executive gallery
2007 Tank Sports Touring 150 Executive
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 8,84 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.8 kg (253.0 pounds) |
| Seat height: | 914 mm (36.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,397 mm (55.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.5-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.5-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue, Red, White |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Sym Mio 100 (Disk Type)
- 2007 Sym Mio 100 (Drum Type)
- 2007 Sym Mio 50
- 2007 Sym R1-Z 125
- 2007 Sym RS 125
- 2007 Sym RV1
- 2007 Sym VS Excel II 125 cc
- 2007 Sym VS Excel II 150 cc
- 2007 Sym Wolf Classic 125
- 2007 Tank Sports 250E
- 2007 Tank Sports Classic 150
- 2007 Tank Sports Classic 50
- 2007 Tank Sports Courier 150
- 2007 Tank Sports Econo 50
- 2007 Tank Sports Minicustom 50
- 2007 Tank Sports Racer 150
- 2007 Tank Sports Racer 150 Deluxe
- 2007 Tank Sports Racer 150 DS
- 2007 Tank Sports Sporty 150
- 2007 Tank Sports Sporty 150 Deluxe

