2011 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS gallery
2011 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 5700.00 ccm (347.81 cubic inches) | Power: | 355 |
| Engine type: | V8, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 503.0 kg (1,108.9 pounds) |
| Seat height: | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,956 mm (77.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 230/60-15 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 32.17 litres (8.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, red, blue |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Sym HD Evo 200i
- 2011 Sym HD2
- 2011 Sym Jet 4 125
- 2011 Sym Jet 4 150
- 2011 Sym Jet 4 50
- 2011 Sym Jet BasiX 50
- 2011 Sym Jet Euro X 50
- 2011 Sym Jet EuroX 100
- 2011 Sym Jet SportX 50 Factory
- 2011 Sym Joyride 125 RV
- 2011 Sym Joyride 200 RV
- 2011 Sym Magic 110 RR
- 2011 Sym Maxsym 400i
- 2011 Sym Mio 100
- 2011 Sym Orbit 125
- 2011 Sym Orbit 50
- 2011 Sym Symba
- 2011 Sym Symmetry
- 2011 Sym Symphony 125
- 2011 Sym Symphony 150

