2008 Kawasaki KLX110 gallery
2008 Kawasaki KLX110
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 111.00 ccm (6.77 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 53.0 x 50.6 mm (2.1 x 2.0 inches) | Gearbox: | 3-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 64.0 kg (141.1 pounds) |
| Seat height: | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,064 mm (41.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/70-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-16 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Lime Green / Bright White |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 MV Agusta F4 1000 Senna
- 2008 MV Agusta F4 1000R 1+1
- 2008 MV Agusta F4 1000S 1+1
- 2008 MV Agusta F4 1078 RR312
- 2008 MV Agusta F4 Ago
- 2008 MV Agusta F4 Corse
- 2008 MV Agusta F4 Mamba
- 2008 MV Agusta F4 R312
- 2008 MV Agusta F4 R312 1+1
- 2008 MV Agusta F4 SPR
- 2008 MV Agusta F4CC
- 2008 MZ 1000 S
- 2008 MZ 1000 SF StreetFighter
- 2008 MZ 1000 ST SuperTraveller
- 2008 MZ 125 SM Blizzard
- 2008 MZ 125 SM Elegance
- 2008 MZ 125 SX Camouflage
- 2008 MZ Charly
- 2008 MZ RT-Striker 125
- 2008 Neander Turbo Diesel 1400

