2008 Kawasaki KLX140 gallery
2008 Kawasaki KLX140
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 144.00 ccm (8.79 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 54.4 mm (2.3 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 88.0 kg (194.0 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,260 mm (49.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.67 litres (1.50 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Lime Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Honda DN-01
- 2008 Honda Elite 125
- 2008 Honda Forza EX
- 2008 Honda Forza X
- 2008 Honda Gold Wing Airbag
- 2008 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi
- 2008 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi ABS
- 2008 Honda Gold Wing Premium Audio
- 2008 Honda Lead
- 2008 Honda Metropolitan
- 2008 Honda NT700V Deauville
- 2008 Honda NXR Bros
- 2008 Honda PS125i Sporty
- 2008 Honda PS150i Sport
- 2008 Honda Rebel
- 2008 Honda Ruckus
- 2008 Honda S-WING 150
- 2008 Honda SH125i Sporty
- 2008 Honda SH150i Sport
- 2008 Honda SH300i Sporty

