2008 Yamaha V Star 1300 Tourer gallery
2008 Yamaha V Star 1300 Tourer
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1311.05 ccm (80.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 303.0 kg (668.0 pounds) |
| Seat height: | 714 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,689 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-M16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/70-B16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.54 litres (4.90 gallons) |
| Color options: | Black Cherry, Seashell, Cerulean Silver/Charcoal Silver |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Husqvarna SM 125 S
- 2008 Husqvarna SM 450 R
- 2008 Husqvarna SM 450 RR
- 2008 Husqvarna SM 510 R
- 2008 Husqvarna SM 610 ie
- 2008 Husqvarna TC 250
- 2008 Husqvarna TC 450
- 2008 Husqvarna TC 510
- 2008 Husqvarna TE 250
- 2008 Husqvarna TE 450
- 2008 Husqvarna TE 510
- 2008 Husqvarna TE 610
- 2008 Husqvarna TXC 250
- 2008 Husqvarna TXC 450
- 2008 Husqvarna TXC 510
- 2008 Husqvarna WR 125
- 2008 Husqvarna WR 250
- 2008 Husqvarna WRE 125
- 2008 Hyosung GT 125
- 2008 Hyosung GT 125 R

