2008 Yamaha TZR 50 Race Replica gallery
2008 Yamaha TZR 50 Race Replica
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | 2,41 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.0 kg (251.3 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,341 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.80 litres (3.65 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Highland Outback
- 2008 Highland Super Motard
- 2008 Highland Super Motard 950
- 2008 Honda ANF125i Innova
- 2008 Honda CB1000R
- 2008 Honda CB1300
- 2008 Honda CB1300S
- 2008 Honda CB250 Nighthawk
- 2008 Honda CB600F Hornet
- 2008 Honda CBF1000
- 2008 Honda CBF600
- 2008 Honda CBF600S
- 2008 Honda CBR1000RR
- 2008 Honda CBR125R
- 2008 Honda CBR600RR
- 2008 Honda CBR600RR HANNspree Ten Kate Replica
- 2008 Honda CRF100F
- 2008 Honda CRF150F
- 2008 Honda CRF150R
- 2008 Honda CRF230F

