2008 Yamaha TT-R 110E gallery
2008 Yamaha TT-R 110E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 110.00 ccm (6.71 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 51.0 x 54.0 mm (2.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 68.9 kg (152.0 pounds) |
| Seat height: | 671 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,080 mm (42.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 14.02.2004 |
| Rear tyre dimensions: | 14.02.2004 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
- 2008 Harley-Davidson FXSTSSE Screamin´ Eagle Softail Springer
- 2008 Harley-Davidson PLHP Road King Police
- 2008 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2008 Harley-Davidson VRSCD Night Rod
- 2008 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2008 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2008 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2008 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster
- 2008 Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster
- 2008 Harley-Davidson XL883 Sportster
- 2008 Harley-Davidson XL883 Sportster Police
- 2008 Harley-Davidson XL883C Sportster
- 2008 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2008 Harley-Davidson XL883R Sportster
- 2008 Hartford HD-125L
- 2008 Hartford HD-125S
- 2008 Hartford HD-200S
- 2008 Hartford VR-125H
- 2008 Hartford VR-125Z

