2008 Yamaha DT 50 X gallery
2008 Yamaha DT 50 X
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | 2,81 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.0 kg (216.1 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 E-max 100L
- 2008 E-max 110S
- 2008 E-max 120L
- 2008 E-max 140L
- 2008 E-max 190L
- 2008 E-max 90S
- 2008 Ecosse Heretic
- 2008 Enfield Bullet 350
- 2008 Enfield Bullet Electra
- 2008 Enfield Bullet Machimo 500
- 2008 Enfield Bullet Machismo
- 2008 Enfield Thunderbird 350
- 2008 Factory Bike Chrono SM50-2
- 2008 Factory Bike Desert RP50
- 2008 Factory Bike Desert YR125
- 2008 Factory Bike Desert YR200
- 2008 Factory Bike Desert YR50
- 2008 Factory Bike MiniDesert FS110 4t
- 2008 Factory Bike MiniDesert RC14
- 2008 Factory Bike Phantom R12 Agua

