2008 Yamaha Cygnus X gallery
2008 Yamaha Cygnus X
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 10,72 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.9 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 116.0 kg (255.7 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,295 mm (51.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.10 litres (1.88 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 TM racing MX 300
- 2008 TM racing MX 450 F
- 2008 TM racing MX 530 F
- 2008 TM racing MX 85 Junior
- 2008 TM racing SMM 125 Black Dream
- 2008 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.
- 2008 TM racing SMM 530 F Black Dream e.s.
- 2008 TM racing SMR 125
- 2008 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2008 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2008 TM racing SMX 450 F Competition
- 2008 TM racing SMX 660 F Competition
- 2008 Tomos Alpino
- 2008 Tomos Flexer
- 2008 Tomos Racing 50
- 2008 Tomos Revival 50
- 2008 Tomos SE 125 F
- 2008 Tomos SM 125 F
- 2008 Tomos SM 125 Replica Cup
- 2008 Tomos Streetmate

