2008 Yamaha TT-R 125 E gallery
2008 Yamaha TT-R 125 E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 78.0 kg (172.0 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/80-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/80-M14 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.05 litres (1.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Adly Thunder Bike 50
- 2008 Aeon AE-11 Pulsar 100
- 2008 Aeon AE-12 Pulsar 150
- 2008 Aeon AE-6 Echo
- 2008 Aeon AE-9 Pulsar 125
- 2008 Aeon AM-1 Aero 50
- 2008 Aeon AM-2 Aero 100
- 2008 Aeon AX-50 Mini-Bike
- 2008 Aeon Cobra 220
- 2008 Aeon Cobra 320
- 2008 AJP PR4 125 Enduro
- 2008 AJP PR4 125 Supermoto
- 2008 AJP PR4 200 Enduro
- 2008 AJS CR3-125
- 2008 AJS Eco-125
- 2008 AJS Regal-Raptor 125 Silverhawk
- 2008 AJS Regal-Raptor DD250E
- 2008 AJS Regal Raptor DD50E-2
- 2008 AJS YX-R-125
- 2008 Alfer VR 2000 Enduro

