2008 Yamaha TW200 gallery
2008 Yamaha TW200
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 196.00 ccm (11.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 55.7 mm (2.6 x 2.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 117.9 kg (260.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,326 mm (52.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/80-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.81 litres (1.80 gallons) |
| Color options: | White |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2008 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2008 Kawasaki Z1000
- 2008 Kawasaki Z750
- 2008 Kawasaki Z750 ABS
- 2008 Kawasaki ZZR1400
- 2008 Kawasaki ZZR600
- 2008 Keeway ARN 125
- 2008 Keeway Cooper 50
- 2008 Keeway Cruiser 250
- 2008 Keeway F-Act 50
- 2008 Keeway Flash 50
- 2008 Keeway Goccia 50
- 2008 Keeway Hacker 125
- 2008 Keeway Hurricane 50
- 2008 Keeway Hurricane 90

