2008 MV Agusta Brutale Serie Oro gallery
2008 MV Agusta Brutale Serie Oro
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.93 ccm (45.70 cubic inches) | Power: | 125,25 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 178.6 kg (393.8 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,414 mm (55.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/65-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Roxon P-One 12-15
- 2008 Roxon P-One 8-8
- 2008 Sachs 49er 12
- 2008 Sachs Bee (funky)
- 2008 Sachs Eagle 125
- 2008 Sachs FYM 400
- 2008 Sachs MadAss 125
- 2008 Sachs MadAss 50
- 2008 Sachs Oliver Electro
- 2008 Sachs Quattrocento
- 2008 Sachs Saxylight
- 2008 Sachs Speedforce 50
- 2008 Sachs SpeedJet 50
- 2008 Sachs SX1
- 2008 Sachs X-Road
- 2008 Saxon Crown
- 2008 Saxon Firestorm
- 2008 Saxon Griffin
- 2008 Saxon Hotrod Sceptre
- 2008 Saxon Sceptre

