2008 MV Agusta Brutale 910S gallery
2008 MV Agusta Brutale 910S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 907.90 ccm (55.40 cubic inches) | Power: | 139 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 75.9 x 43.2 mm (3.0 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/65-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha X-Max 250
- 2008 Yamaha XJR 1300
- 2008 Yamaha XT 125 R
- 2008 Yamaha XT 125 X
- 2008 Yamaha XT 250
- 2008 Yamaha XT 660 R
- 2008 Yamaha XT 660 X
- 2008 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2008 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2008 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2008 Yamaha YBR 125
- 2008 Yamaha YBR 125 Custom
- 2008 Yamaha YBR 250
- 2008 Yamaha YZ 125
- 2008 Yamaha YZ 250
- 2008 Yamaha YZ 250 F
- 2008 Yamaha YZ 450 F
- 2008 Yamaha YZ 85
- 2008 Yamaha YZ 85 LW
- 2008 Yamaha YZF-R 125

