2007 Honda Silver Wing ABS gallery
2007 Honda Silver Wing ABS
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 582.00 ccm (35.51 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 71.5 mm (2.8 x 2.8 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 231.8 kg (511.0 pounds) |
| Seat height: | 754 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,595 mm (62.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.89 litres (4.20 gallons) |
| Color options: | Dark Silver Metallic |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Tank Sports Econo 50
- 2007 Tank Sports Minicustom 50
- 2007 Tank Sports Racer 150
- 2007 Tank Sports Racer 150 Deluxe
- 2007 Tank Sports Racer 150 DS
- 2007 Tank Sports Sporty 150
- 2007 Tank Sports Sporty 150 Deluxe
- 2007 Tank Sports Sporty 150 Euro
- 2007 Tank Sports Sporty 50
- 2007 Tank Sports TKX 110
- 2007 Tank Sports TKX 200
- 2007 Tank Sports Topline Khaos
- 2007 Tank Sports Touring 150 Deluxe
- 2007 Tank Sports Touring 150 Executive
- 2007 Tank Sports Touring 150 Special
- 2007 Tank Sports Touring 250 Deluxe
- 2007 Tank Sports Trail TKX 110
- 2007 Tank Sports Urban 50
- 2007 Tank Sports Viaggio 150
- 2007 Tank Sports Viaggio 50

