2008 Yamaha TDM 900 gallery
2008 Yamaha TDM 900
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 897.00 ccm (54.73 cubic inches) | Power: | 85,02 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 67.5 mm (3.6 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Ducati SportClassic GT 1000
- 2008 Ducati SportClassic Sport 1000 Biposto
- 2008 Ducati Superbike 1098
- 2008 Ducati Superbike 1098 S
- 2008 Ducati Superbike 1098R
- 2008 Ducati Superbike 848
- 2008 E-max 100L
- 2008 E-max 110S
- 2008 E-max 120L
- 2008 E-max 140L
- 2008 E-max 190L
- 2008 E-max 90S
- 2008 Ecosse Heretic
- 2008 Enfield Bullet 350
- 2008 Enfield Bullet Electra
- 2008 Enfield Bullet Machimo 500
- 2008 Enfield Bullet Machismo
- 2008 Enfield Thunderbird 350
- 2008 Factory Bike Chrono SM50-2
- 2008 Factory Bike Desert RP50

