2008 KTM 65 SX gallery
2008 KTM 65 SX
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 64.90 ccm (3.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 45.0 x 40.8 mm (1.8 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 55.6 kg (122.6 pounds) |
| Seat height: | 725 mm (28.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,137 mm (44.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/100-14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/100-12 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.30 litres (0.87 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Rieju Tangoo! 50
- 2008 Rieju Toreo 50
- 2008 Roehr 1130 Superbike
- 2008 Roehr 180HP V-Roehr Superbike
- 2008 Roxon Duel SM 50
- 2008 Roxon Duel SM 50R
- 2008 Roxon Duel TT 50
- 2008 Roxon Duel TT 50R
- 2008 Roxon P-One 10-10
- 2008 Roxon P-One 12-15
- 2008 Roxon P-One 8-8
- 2008 Sachs 49er 12
- 2008 Sachs Bee (funky)
- 2008 Sachs Eagle 125
- 2008 Sachs FYM 400
- 2008 Sachs MadAss 125
- 2008 Sachs MadAss 50
- 2008 Sachs Oliver Electro
- 2008 Sachs Quattrocento
- 2008 Sachs Saxylight

