2013 KTM 690 Duke gallery
2013 KTM 690 Duke
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 690.00 ccm (42.10 cubic inches) | Power: | 67,05 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 84.5 mm (4.0 x 3.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 150.0 kg (330.7 pounds) |
| Seat height: | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,466 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Floating disc. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.80 litres (3.65 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Honda CB1100 ABS
- 2013 Honda CB500F
- 2013 Honda CB500X
- 2013 Honda CBR1000RR
- 2013 Honda CBR500R
- 2013 Honda CBR500R ABS
- 2013 Honda CBR600RR
- 2013 Honda CRF100F
- 2013 Honda CRF150F
- 2013 Honda CRF150R
- 2013 Honda CRF230F
- 2013 Honda CRF250L
- 2013 Honda CRF250R
- 2013 Honda CRF250X
- 2013 Honda CRF450R
- 2013 Honda CRF450X
- 2013 Honda Elite
- 2013 Honda Fury
- 2013 Honda Gold Wing Airbag
- 2013 Honda Gold Wing Audio Comfort

