2010 KTM 1190 RC8 R Akrapovic Limited Edition gallery
2010 KTM 1190 RC8 R Akrapovic Limited Edition
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1195.00 ccm (72.92 cubic inches) | Power: | 167,63 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 105.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Brem |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Color options: | Black/gray/orange/red/green |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Motorhispania Furia Max 50 Supermotard
-
Motorhispania RX 50 Super Racing
-
Motorhispania Furia Max 50 Enduro
Other motorcycles in 2010
- 2010 Aprilia Dorsoduro 750 Factory
- 2010 Aprilia Mana 850
- 2010 Aprilia Mana 850 GT ABS
- 2010 Aprilia MXV 4.5
- 2010 Aprilia Pegaso 650
- 2010 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2010 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2010 Aprilia RS 125
- 2010 Aprilia RS 125 Replica SBK
- 2010 Aprilia RS 50
- 2010 Aprilia RS 50 Replica SBK
- 2010 Aprilia RSV4 Factory
- 2010 Aprilia RSV4 R
- 2010 Aprilia RX 50
- 2010 Aprilia RXV 4.5
- 2010 Aprilia RXV 5.5
- 2010 Aprilia Scarabeo 100 4T
- 2010 Aprilia Scarabeo 125ie
- 2010 Aprilia Scarabeo 200
- 2010 Aprilia Scarabeo 200ie

