2010 Peugeot Geopolis 125 gallery
2010 Peugeot Geopolis 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.9 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 150.0 kg (330.7 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, gray |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Suzuki Intruder M800
- 2010 Suzuki Marauder GZ125
- 2010 Suzuki RM 250
- 2010 Suzuki RM 85
- 2010 Suzuki RM 85 L
- 2010 Suzuki RM-Z250
- 2010 Suzuki RMX450Z
- 2010 Suzuki RMZ 450
- 2010 Suzuki Sixteen 125
- 2010 Suzuki Sixteen 150
- 2010 Suzuki SV 650
- 2010 Suzuki SV 650 ABS
- 2010 Suzuki SV 650 SF
- 2010 Suzuki SV 650 SF ABS
- 2010 Suzuki TU250
- 2010 Suzuki V-Strom 1000
- 2010 Suzuki V-Strom 650
- 2010 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2010 Suzuki V-Strom 650 ABS Traveller
- 2010 Suzuki Van Van RV125

