2010 Peugeot Elystar 50 Advantage gallery
2010 Peugeot Elystar 50 Advantage
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.10 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.0 kg (209.4 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | White, gray, black |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Suzuki DR-Z125L
- 2010 Suzuki DR-Z70
- 2010 Suzuki DR200SE
- 2010 Suzuki Gladius
- 2010 Suzuki Gladius 400
- 2010 Suzuki Gladius 400 ABS
- 2010 Suzuki GS 500F
- 2010 Suzuki GSR 600
- 2010 Suzuki GSX 1250 FA Traveller
- 2010 Suzuki GSX-R 1000
- 2010 Suzuki GSX-R 1000 Anniversary
- 2010 Suzuki GSX-R 600
- 2010 Suzuki GSX-R 750
- 2010 Suzuki GSX650F
- 2010 Suzuki GZ250
- 2010 Suzuki Hayabusa
- 2010 Suzuki Intruder C800
- 2010 Suzuki Intruder M1800R
- 2010 Suzuki Intruder M800
- 2010 Suzuki Marauder GZ125

