2010 Peugeot Blaster Ice Blade gallery
2010 Peugeot Blaster Ice Blade
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 79.5 kg (175.3 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.80 litres (1.53 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Tomos Arrow
- 2010 Tomos MC 50 Junior
- 2010 Tomos MC 50 Senior
- 2010 Tomos MC80 Dirt Bike
- 2010 Tomos Revival TS
- 2010 Tomos Streetmate
- 2010 Travertson V-Rex
- 2010 Triumph America
- 2010 Triumph Bonneville
- 2010 Triumph Bonneville Black
- 2010 Triumph Bonneville SE
- 2010 Triumph Bonneville Sixty
- 2010 Triumph Bonneville T100
- 2010 Triumph Daytona 675
- 2010 Triumph Rocket III Roadster
- 2010 Triumph Rocket III Touring
- 2010 Triumph Scrambler
- 2010 Triumph Speed Triple
- 2010 Triumph Speed Triple SE
- 2010 Triumph Speedmaster

