2010 Peugeot Geopolis 250 gallery
2010 Peugeot Geopolis 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 244.30 ccm (14.91 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 161.0 kg (354.9 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-16 |
| Front brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber
- 2010 Kinroad XT100-9 Blue Eagle
- 2010 Kinroad XT110PY-2B
- 2010 Kinroad XT125
- 2010 Kinroad XT125-16
- 2010 Kinroad XT125-18
- 2010 Kinroad XT125-19 Road King
- 2010 Kinroad XT125-2 Challenger
- 2010 Kinroad XT125-2 Traveller
- 2010 Kinroad XT125-B Mickey
- 2010 Kinroad XT125-BA Mickey Enduro
- 2010 Kinroad XT125-C Hatchet
- 2010 Kinroad XT125-CB Sword
- 2010 Kinroad XT125-CE War Dragon
- 2010 Kinroad XT125-D Cruise
- 2010 Kinroad XT125-F Mars
- 2010 Kinroad XT200GY-3
- 2010 Kinroad XT50-20
- 2010 Kinroad XT50Q
- 2010 Kreidler Enduro 125 DD

